Diviacka Nová Ves
VOĽNÝ ČAS
Kam na výlet v okolí Diviacka Nová Ves?
Katastrálne územie Obce Diviacka Nová Ves je súčasťou regiónu horná Nitra. Názov tohto územia je daný jeho polohou. Leží na hornom toku rieky Nitry v tzv. Hornonitrianskej kotline.
Strážovské vrchy
Z juhozápadu, západu a časti severu Strážovské vrchy, ktoré sú Chránenou krajinnou oblasťou od r. 1989. Jej súčasťou je niekoľko prírodných rezervácií (napr. Súlovské skaly, Manínska tiesňava – najužší kaňon na Slovensku).
Kľak
Najsevernejšiu časť ohraničenia tvoria južné svahy Lúčanskej Malej Fatry s vrcholom Kľak (1351 m). Zaujímavosťou je, že práve v tejto oblasti vo Fačkovskom sedle sa nachádza prameň rieky Nitra.
Kremnické vrchy
Východ regiónu ohraničujú Kremnické vrchy, ktoré vznikli sopečnou činnosťou. Najvyšší vrch je Flochová (1317 m). Nachádzajú sa tu národné prírodné rezervácie (Boky a Harmanecká tisina).
Vtáčnik
Hornú Nitru z juhovýchodu ohraničuje vrchol Vtáčnik (1346 m). Vtáčnik je typické vulkanické pohorie. Vplyvom vulkanickej činnosti došlo aj k vytvoreniu uhoľných slojov (Handlová, Nováky). Čiastočne odlesnený vrchol umožňuje výhľad na hornú Nitru.
Tríbeč
Z juhu ohraničujú región výbežky pohoria Tríbeč, ktoré je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. V oblasti pohoria je najväčšia hustota hradov, hrádkov a hradísk na Slovensku. Najvyšší vrch je Tríbeč (830 m).
Kultúrne pamiatky
Okrem nádhernej prírody je toto územie charakteristické výskytom uhoľných baní, liečivých vôd a množstvom kultúrnych pamiatok. Región hornej Nitry poskytuje atraktívne prostredie pre turistiku, šport, rekreáciu i relaxáciu.
Rudnianska priehrada
Príťažlivou oblasťou pre turizmus je neďaleká Rudnianska priehrada, ktorá je akýmsi malým rajom vodných športov a rybolovu. Jej súčasťou je moderne vybudovaný autocamping poskytujúci rekreačné, reštauračné a ubytovacie služby a v letnom období i kultúrny program.
Bojnický zámok
Za zmienku určite stojí aj Bojnický zámok, ktorý patrí k najromantickejším a najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkam v strednej Európe. Leží na západnom okraji mestečka Bojnice. Atraktívnosť zámku podčiarkuje aj priľahlý zámocký park s mohutnými exemplármi stromov a vzácnou zhruba 700 ročnou lipou pred vchodom do zámku. V päťdesiatych rokoch bola objavená pod zámkom jaskyňa. Súčasťou zámockého parku je aj priestranná zoologická záhrada.
Bojnické kúpele
Veľmi významnú oblasť pre turizmus predstavujú aj Bojnické kúpele. Termálne pramene s teplotou 28-48 C sa stali základom rozvoja kúpeľou, ktoré sa v súčasnosti vďaka rozsiahlym investíciám a rekonštrukcii stávajú cieľovým miestom ako pre domácu, tak i pre zahraničnú klientelu. Liečia sa tu choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby.
Rokoš a okolie
I naša obec sa môže pochváliť krásnym a pre turistov zaujímavým okolím. Do lokality Diviacka Nová Ves zasahuje svojimi výbežkami pohorie Rokoša, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú rezerváciu. Priamo v intraviláne obce rastie chránený strom „lipa pri prameni“. Obec Diviacka Nová Ves je bohatá na kultúrne dedičstvo. Nachádzajú sa tu až tri kaštiele, i keď bohužiaľ v súčasnosti nie sú prístupné verejnosti. Každoročne sa u nás organizujú spoločensko-kultúrne podujatia: Novjanske dni, Spieva celá dedina a iné, ktoré môžu byť pre návštevníkov obce určitým spestrením.
Potenciál našej obce v oblasti turistiky je predovšetkým v rozvoji agroturistiky, cykloturistických, jazdeckých trás a náučných chodníkov ako i v rozvoji tzv. rodinnej rekreácie.